Šveicarija klesti dėl dažnų referendumu

Šveicarija klesti dėl dažnų referendumu

Šveicarijos klestėjimo priežastis dažni referendumai, tiesioginė demokratija ir piliečių savivalda.

Šveicarija – tikras rojus Europos širdyje
Šveicarija – tai federacinė valstybė, kurioje yra 8 mln. gyventojų, sudaryta iš 26 kantonų. Pagal Šveicarijos tiesioginės demokratijos sistemą, rinkėjai sprendžia pačius svarbiausius tautą liečiančius klausimus ir taria paskutinį žodį kelis kartus per metus, todėl šalies valstybinė sistema ir visuomeninė tvarka yra labai stabili jau daugiau kaip šimtą metų. Nepriklausomai nuo rinkimų į parlamentą rezultatų, penkios pagrindinės partijos nuolat formuoja plačią koaliciją. Tačiau opozicijos balso ten negirdėti, tikrosios opozicijos vaidmenį šalyje, laikančioje save seniausia demokratija pasaulyje, atlieka referendumai. Šveicarai niekada neturėjo nei karalių, nei imperatorių, nei kunigaikščių, bet jau viduramžiais vyrai rinkdavosi pagrindinėje miesto ar miestelio aikštėje ir keldami rankas balsuodavo už vieną ar kitą sprendimą.

Šalyje referendumai vyksta net trimis lygiais: visos šalies, kantonų lygiu ir vietiniu. Piliečiai gali teikti pasiūlymus parlamentui dėl balsavimo priimant įstatymą, siūlyti Konstitucijos, įstatymų pataisas. Tam, kad būtų suorganizuotas referendumas dėl Konstitucijos keitimo, piliečiai per 18 mėnesių turi surinkti 100 tūkst. parašų. Inicijuojant referendumą dėl įstatymų keitimo, per 100 dienų reikia surinkti 50 tūkst. parašų. Tičino kantone yra apie 300 tūkst. gyventojų, kad būtų pakeista kantono Konstitucija, reikia surinkti 10 tūkst. parašų, siekiant pakeisti paprastą įstatymą – 7 tūkst. parašų. Tą reikia padaryti per 45 dienas. Organizuoti referendumą brangu: kainuoja pasiruošimas, informacijos sklaida, balsavimo organizavimas ir kontrolė, tačiau Šveicarijoje egzistuojanti tiesioginės demokratijos sistema leidžia kasmet organizuoti nuo kelių iki keliolikos referendumų. Šiandien šveicarai už savo gyvenimo kokybę turi dėkoti būtent tiesioginei demokratijai, nes piliečių gerovė, klestinti švietimo sistema sukurta klausant žmonių balso. Tai leidžia žmonėms džiaugtis gyvenimu, todėl šveicarai – vieni laimingiausių pasaulyje.

Šveicarija referendumų neblokuoja – kasmet vidutiniškai vyksta po keturis referendumus piliečių pasiūlytais klausimais, tačiau Lietuvoje ir vieną surengti sudėtinga. Lietuvoje viešėjęs Šveicarijos Tičino vyriausybės kancleris Džampieras Džanela (Giampiero Gianella) neįsivaizduoja, kad referendumą būtų sunku surengti jo šalyje. Nors ne visi piliečių siūlomi referendumų klausimai valdžiai patinka, tačiau iniciatyvų slopinimas šioje šalyje – neįtikėtinas dalykas. Paklaustas, ar šveicarams ne per brangu rengti tiek referendumų, ar politikai nesipiktina, kad piliečiai taip dažnai siūlo įvairias iniciatyvas, kancleris tik nusijuokė. Šveicarijos sistema yra tokia, kad daug sprendimų priima balsuodami piliečiai, tad paskutinį žodį vis vien taria Tauta. Referendumas – tautos valios ir pozicijos išraiška, o parlamentas turi tik patariamąją galią. Svarbi partijų veikla, apie kurią jos primena prieš rinkimus, yra klausimų kėlimas ir referendumų iniciavimas. Kilus piliečių iniciatyvai dėl referendumo, parlamentas diskutuoja apie galimybę įgyvendinti jame išreikštą valią. Jei nusprendžia, kad referendumas nereikalingas, parlamentarai pateikia argumentų, kodėl piliečių valios nebūtų galima įgyvendinti. Žinodami parlamentarų poziciją žmonės renkasi, kaip balsuoti referendume.

Faktai:

Pirmasis referendumas čia vyko dar 1798 m.
Nuo 1848 m. (tais metais buvo priimta Šveicarijos Konstitucija) įvyko daugiau nei 550 referendumų.
2003 m. šveicarams teko vieno referendumo metu balsuoti net dėl devynių klausimų.
2013 m. Šveicarijoje vyko net 11 referendumų.
2014-iesiems įpusėjus Šveicarijoje jau buvo įvykę 7 referendumai.

Šveicarai referendumuose yra pasisakę tokiais klausimais:

pakelti pridėtinės vertės mokestį nuo 8 proc. iki 8,3 proc. ar ne;
siekti, kad nuo atlyginimų skaičiuojamos socialinio draudimo įmokos išaugtų nuo 10,25 iki 10,55 procentų ir būtų dalinamos lygiomis dalimis ir darbuotojams, ir darbdaviams;
didinti PVM ar socialinio draudimo įmokas;
suvienodinti vyrų ir moterų pensinį amžių iki 65 metų ar ne;
dėl minimalios algos nustatymo;
dėl to, kad pedofilams iki gyvenimo pabaigos būtų uždrausta dirbti su vaikais;
dėl 22 naikintuvų pirkimo iš Švedijos;
dėl pirminės sveikatos pagalbos finansavimo.

Šaltinis: wikipedia.org


Expressinfo.eu – sužinok per akimirką, žinios trumpos ir iš patikrintų šaltinių, iš pasaulio ir Lietuvos.

Išsamę ir naujausią informaciją skaitykite interneto puslapyje:
https://expressinfo.eu
sekite mus facebook:
https://www.facebook.com/Expressinfoeu-100233945864036
užsiprenumeruokite telegram kanalą:
https://t.me/+mnm9n1YHXCAyZjM0
Žiūrėkite mus Youtube kanale:
https://www.youtube.com/channel/UCq8UAMrO5He3n0edsEhHCHA/videos
Rašykite, teiraukites, siūlykite temas:
expressinfo.eu@gmail.com

Lietuva, Vilnius